Humenné 21. júna (TASR) - V areáli Záchytného tábora Migračného úradu Ministerstva vnútra SR v Humennom sa koná dnes pri príležitosti Svetového dňa utečencov športovo-kultúrne podujatie. Cudzinci tu prezentujú kultúru svojich domovských krajín a súťažia v rôznych športových disciplínach.
Vedúca oddelenia prevádzky Migračného úradu Ministerstva vnútra SR Jana Janovičová pre TASR uviedla, že humenské zaradenie slúži pre cudzincov, ktorí požiadajú na území Slovenska o udelenie azylu. Zdržujú sa tu približne jeden mesiac a počas tejto doby prejdú vstupnou lekárskou prehliadkou a základnou evidenciou. Z Humenného následne smerujú do niektorého z pobytových táborov na území Slovenska.
Ďalšiu skupinu cudzincov tvoria osoby, ktoré sú pod ochranou Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). "Slovenská republika im poskytuje pobyt v tomto zariadení po dobu šiestich mesiacov," vysvetlila Janovičová. V tejto súvislosti je v Humennom od 23. mája tohto roka umiestnených 46 ľudí. Ide o 24 dospelých žien a 22 detí z Afganistanu. V prípade skupiny žiadateľov o azyl je ich domovskou krajinou podľa Janovičovej prevažne Afganistan, Pakistan, Irak, Irán, India, Čína či africké krajiny.
Afganské deti sa počas dnešného dopoludnia venovali maľovaniu, ako aj viacerým súťažných disciplínam zameraným na pohybové aktivity. Spolu so svojimi rodinnými príslušníkmi pripravili kultúrny program. Ten pozostával aj zo spevu afganskej hymny a ďalšej vlasteneckej piesne v podaní afganských žien.
"Nikde sme nemali možnosť, aby sme predstavili aspoň kúsok zo svojej vlasti. To, že sme na Slovensku a mohli sme si dovoliť zaspievať našu hymnu, na nás veľmi citovo zapôsobilo," poznamenala jedna z afganských žien, ktorá počas svojho príhovoru priblížila pomery vo svojej domovskej krajine.
V priestoroch Migračného úradu je pre afganské ženy a ich deti počas pobytu pripravený každodenný program, ktorý pozostáva z kurzov angličtiny, šitia, pletenia či rôznych pohybových aktivít. Všetky veria v lepšiu budúcnosť pre seba a svoje deti. Kam by mali smerovať ich ďalšie kroky po skončení pobytu v Humennom, konkretizovať nechceli.
Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo 20. jún za Svetový deň utečencov (World Refugee Day) v roku 2000. Od toho roku sa deň oslavuje na celom svete, pripomína sa ním odvaha a sila všetkých utečencov. Oslavy sa konajú vo viac ako 100 krajinách.
0